Jakoś monotematycznie się ostatnio u mnie zrobiło. Ciągle tylko chałki i chałki … 😉 Ale ta poniżej jest naprawdę grzechu warta. To najbardziej miękka, puszysta i delikatna chałka, jaką zdarzyło mi się do tej pory upiec. Znika błyskawicznie – wczoraj upiekłam ogromną chałę, dzisiaj zostały tylko okruszki. Najlepszą rekomendacją niech będzie to, że moi domownicy zażyczyli sobie powtórki 🙂 Tym razem uplotłam dwie mniejsze chałki, które właśnie kończą wyrastać i za chwilę powędrują do piekarnika . Bardzo polecam !
przepis znalazłam u Dorotus

szklanka = 250 ml
Składniki (na 1 dużą chałkę lub 2 mniejsze) :
ciasto :
- 3 i 1/4 szklanki mąki pszennej chlebowej (u mnie typ 650)
- 1 duże jajko
- 60 g drobnego cukru
- 4 łyżki roztopionego masła (ok.60 g )
- pół łyżeczki soli
- 1 szklanka ciepłego mleka (ale nie gorącego ! )
- 16 g cukru waniliowego (zamiast cukru można użyć laski wanilii – przeciętej i zagotowanej z mlekiem – po zagotowaniu mleko przestudzić i wyjąć wanilię)
- 20 g świeżych drożdży lub 10 g suchych
kruszonka :
- 50 g mąki
- 25 g masła
- 25 g cukru
do posmarowania :
- 1 jajko roztrzepane z 2 łyżkami mleka
Z mleka, drożdży, 1 łyżki mąki i 1 łyżeczki cukru (składniki ujęte z odmierzonych ilości) zrobić rozczyn. Odstawić na parę minut, aby drożdże ruszyły.
Do miski przesiać mąkę, dodać jajko, roztopione i przestudzone masło, sól, cukier oraz rozczyn*. Wyrabiać ciasto przez kilka minut (można mikserem, końcówką z hakiem), aż stanie się gładkie (uwaga – będzie lepiące!). Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (powinno podwoić objętość).
Wyrośnięte ciasto ponownie wyrobić, podzielić na 4 równe części. Każdą część zrolować w wałeczek. Z wałeczków uformować chałkę. Ułożyć ją na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok.40-60 minut.
Przygotować kruszonkę z podanych wyżej składników.
Przed pieczeniem chałkę posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i posypać kruszonką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175°C i piec przez ok. 25-30 minut (u mnie ok. 35 minut). Po upieczeniu chałkę ostudzić na kratce.
* jeżeli używamy suchych drożdży, należy je od razu wymieszać z przesianą mąką
** z podanych proporcji wychodzi spora chałka – ciasto można podzielić na pół i zapleść dwie mniejsze chałki
wersja dla „maszynistów” :
Wszystkie składniki umieścić w misie maszyny w następującej kolejności : płynne, sypkie, a na końcu drożdże. Nastawić program „zagniatanie z wyrastaniem”. Z wyrośniętym ciastem postępować jak w dalszej części przepisu.


